dom

Budowa domów Świdnica – stan surowy zamknięty czy deweloperski?

Wielu z nas marzy o wybudowaniu własnego domu, w rejonie, który będzie dla nas tym wymarzonym. Sporo osób wybiera na miejsce do życia Dolny Śląsk – a zwłaszcza tereny urokliwego miasteczka Świdnica. A jaki dom wybrać, jeśli zdecydujemy się mieszkać w Świdnicy?

Budowa domów Świdnica – dlaczego tam?

Świdnica to niewielkie miasteczko położone w aglomeracji Wałbrzyskiej, na Przedgórzu Sudeckim. Jeszcze jakiś czas temu okolice te były popularne tylko ze względów turystycznych, a możliwości mieszkaniowe Wałbrzycha i okolic pozostawały niezbadane. Dziś wiele osób decyduje się mieszkać na obrzeżach, w małych miasteczkach, które mają dobre połączenia komunikacyjne z większymi miastami, takimi jak Wrocław. Budowa domów w Świdnicy jest więc jak najbardziej na czasie. Ze względu na bliskie sąsiedztwo gór i dużą słoneczność, na tym terenie sprawdzą się domy energooszczędne, jak choćby dom Śnieżnik. Taki dom to ekologiczna inwestycja na długie lata, pozwalająca na przebywanie w stałym kontakcie z przyrodą i niegenerująca wielu kosztów.

Jakie są etapy budowy i co to jest stan deweloperski?

Przy budowie każdego domu, ważna jest odpowiednia technologia. Każdy dom może być wybudowany i oddany do użytku w konkretnym stadium. Budowa domu pod klucz to ostatni stopień budowy, oddający użytkownikowi budynek, który nie wymaga już żadnych poprawek. Etap pierwszy to stan zerowy, od którego zaczynamy budowę domu. W tym przypadku trzeba wykopać fundamenty i zrobić wszystkie badania gruntu. Następnym etapem jest stan surowy, w którym dom wykonuje się do wysokości tak zwanej więźby, zawiera ściany i stropy, a także kominy czy schody. Następnie rozróżniamy jest stan surowy otwarty, podczas którego wykonane jest pokrycie dachu, a jeśli wstawimy okna i drzwi, mamy do czynienia ze stanem surowym zamkniętym. Stan deweloperski domu to natomiast całkowicie wykonany obiekt, gotowy do użytku.

Wiele osób wybiera domy w stanie deweloperskim, które nie wymagają dodatkowych poprawek. Zakupienie takiego domu jest bezpieczne i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ile kosztuje postawienie domu w stanie surowym?

Są jednak również osoby, które decydują się na zakup domu w stanie surowym. Jest to rozwiązanie dla osób, które na ten moment nie mają dużo gotówki, lub też potrafią same wykończyć budowlę. Stan surowy, jak już zostało wspomniane, może mieć kilka etapów. Najczęściej kupowane są domy w stanie surowym zamkniętym, które wymagają tylko niewielkiego wykończenia.

W porównaniu do zakupu domu w stanie deweloperskim zakup budynku w stanie surowym jest dużo tańszy. Ceny różnią się w zależności od firmy i miejsca, w którym dom ma być postawiony. Obecnie, postawienie domu w stanie surowym zamkniętym to zwykle koszt około 180 000 złotych. Natomiast koszt budowy domu w stanie deweloperskim to minimum 400 000 złotych, niemniej najczęściej jest to około 500 000 do nawet miliona złotych.

Warto również zaznaczyć, że ostatnimi czasy usługi budowlane i materiały podrożały. Z budową domu nie należy więc zwlekać.