dom wolnostojący

Domy szeregowe czy wolnostojące? Co wybrać w Świdnicy?

Decydując się na zakup własnego lokum, wiele osób z góry odrzuca mieszkania, obawiając się braku prywatności czy niewielkiej powierzchni. Wybierają oni domy wolnostojące lub domy szeregowe – projekty tego typu obiektów znaleźć można w ofercie większości firm związanych z tzw. budowlanką oraz u deweloperów. A na które rozwiązanie warto się zdecydować? Sprawdź nasze porównanie.

Domy szeregowe w Świdnicy – główne zalety tego rozwiązania

W budownictwie domy szeregowe, nazywane także segmentami, to zespół takich samych budynków, które połączone są ze sobą ścianami bocznymi. Przez wiele osób uważane są za doskonały kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku a klasycznym domem jednorodzinnym wolnostojącym. W Świdnicy domy szeregowe wybierane są głównie ze względu na możliwość posiadania własnego wejścia, ogrodu, który doskonale sprawdzi się dla dzieci i zwierząt, oraz stosunkowo dużej prywatności. Dodatkowo dużym atutem tego typu budynku jest to, że w wielu przypadkach położony jest on blisko centrum miasta lub doskonale z nim skomunikowany, co ułatwia dostęp do: szkół, przychodni, oferty kulturalnej czy rozrywkowej Świdnicy. Dodatkowo, deweloperzy zazwyczaj bardzo starannie projektują infrastrukturę wokół domów szeregowych – w wielu przypadkach wraz z otoczeniem stanowią one „mini-miasteczko”. Duży nacisk kładzie się także na doskonały wygląd pobliskiego otoczenia oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom segmentów. Dla wielu osób bardzo ważna jest możliwość budowania bliższych więzów towarzyskich z sąsiadami, co w przypadku domów wolnostojących może być znacznie utrudnione. Bardzo często można kupić domy w stanie surowym lub deweloperskim, co pozwala na wyposażenie ich w sposób, który będzie odpowiadał gustowi oraz potrzebom. Jak wynika z obserwacji rynku, zakup oraz eksploatacja segmentu są niższe niż w przypadku domów wolnostojących.

Domy szeregowe to nie tylko same plusy!

Warto wiedzieć, że domy szeregowe w Świdnicy mają także swoje wady. Przede wszystkim zalicza się do nich brak możliwości ingerowania w rozkład czy wymiary poszczególnych pomieszczeń, bardzo często ich przeznaczenie narzucone jest przez dewelopera poprzez nadanie im konkretnego metrażu czy kształtu. Wymuszony jest także podział na strefę dzienną oraz prywatną. Rozbudowa oraz dostosowanie segmentu do swoich bardziej wyszukanych, nieprzewidzianych przez dewelopera potrzeb może być wręcz niemożliwe. Bardzo często domy szeregowe są mało różnorodne, zarówno w kwestii bryły, jak i rozplanowania wnętrz. W szeregówkach bardzo często zaaranżowane są schody, dlatego nie jest to rozwiązanie dobre dla osób starszych, schorowanych oraz mających problemy z poruszaniem się. Czasem także wejście do domu wymagać może pokonania kilku lub kilkunastu schodów. Wynika to zazwyczaj z ulokowania na poziomie gruntu garażów. Dodatkowo niektórzy mieszkańcy segmentów skarżą się na utrudniony dostęp do światła słonecznego w pomieszczeniach. Warto sprawdzić to oglądając projekty poszczególnych budynków. Dodatkowo należy także zaznaczyć, że w przypadku segmentu zdarzają się sytuacje, że konieczne jest słuchanie hałasów pochodzących z części sąsiada.

Jakie są zalety domów wolnostojących?

Nowe domy szeregowe w Świdnicy, jak i innych miastach Polski cieszą się rosnącą popularnością. Wciąż jedna spotkać można wielu entuzjastów domów wolnostojących. Co przyciąga ich do tego typu inwestycji mieszkaniowej? Przede wszystkim jest to ogromna swoboda związana z możliwościami projektowymi oraz adaptacyjnymi poszczególnych pomieszczeń. W znacznym stopniu można dopasować je do potrzeb wszystkich mieszkańców, w tym tych z niepełnosprawnościami. Za dużą zaletę takiego rozwiązania uważa się także możliwość swobodnego wyboru lokalizacji oraz wielkości działki. Można zdecydować się na mieszkania blisko przyrody, a ogrody zazwyczaj są większe niż w przypadku segmentów. Więcej deweloperów posiada w swojej ofercie obiektu tego typu, co daje większą swobodę wyboru. Kolejnymi z dużych atutów są większa prywatność niż w zabudowie szeregowej, jak i brak hałasów dochodzących od sąsiadów. Nie mniej ważny jest także większy dostęp do światła słonecznego – kwestia ta została już poruszona powyżej.

Dlaczego nie wszyscy decydują się na domy wolnostojące?

Jak można zauważyć, domy wolnostojące mają wiele plusów, jednak podobnie jak w przypadku domów szeregowych nie są pozbawione wad. Ich właściciele bardzo często mają wiele pracy do wykonania, by utrzymać budynek oraz jego otoczenie w dobrym stanie. Ponadto jest to bardzo kosztowne, np. biorąc pod uwagę kwestie ogrzewania w jednorodzinnych budowlach, jednak opłaty mogą być zmniejszone, gdy wybierze się dom energooszczędny. Nie mniej istotne są również koszty budowy obiektu tego typu. Domy jednorodzinne w wielu przypadkach mogą być posadowione z dala od centrum miasta, utrudniony jest dostęp do wielu punktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, dojazd bez samochodu do pracy, szkoły czy lekarza może być bardzo wymagający oraz czasochłonny. Kłopotliwe jest także nawiązywanie znajomości z sąsiadami, jak i znalezienie dzieciom towarzystwa do zabawy poza żłobkiem czy przedszkolem.