Coraz więcej osób rozgląda się za mieszkaniami i domami, które zapewnią mieszkańcom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Często wybieraną opcją jest fotowoltaika, jednak dziś można zbudować cały dom, który będzie energooszczędny. W jaki sposób? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Budowa domów energooszczędnych – czy to się opłaca?
Domy energooszczędne, czy też inaczej domy pasywne, to mówiąc w skrócie budynki, które dzięki zastosowaniu odpowiednich parametrów nie tracą ciepła. Działają trochę jak termosy – w zimie w ich wnętrzu jest znacznie cieplej, natomiast latem nie nagrzewają się tak szybko. Wszystko to dzieje się dzięki wyjątkowej szczelności takiej budowli. Dlatego też budowa domów energooszczędnych pasywnych powinna być powierzona profesjonalnemu architektowi. Nasz katalog projektów, który obejmuje domy energooszczędne zawiera w sobie kilka typów domów budowanych w sposób zapewniający dobre paremetry budynku. Warto tutaj zaznaczyć, że owa szczelność, która jest najważniejszą cechą domów energooszczędnych, musi być uskuteczniana już na etapie fundamentów. W tym wypadku technologia dotyczy zarówno domów w stanie surowym, jak i deweloperskim.
Budowa takiego domu wymaga specjalnych umiejętności, jednak dzięki jego szczelności możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, najwięcej bowiem ciepła ucieka przez ściany i okna. Budowa domu energooszczędnego jest więc bardzo opłacalna w perspektywie długoterminowej.
Co musi mieć dom energooszczędny?
Każdy dom energooszczędny musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze jest to wspomniana już szczelność, a po drugie tak zwany współczynnik przenikania ciepła. Istnieje specjalny wzór, za pomocą którego oblicza się parametry, które zapewnią energooszczędność domu. Współczynnik przenikania ciepła dotyczyć musi:
- fundamentów,
- stropu piwnicy,
- ścian zewnętrznych,
- dachu,
- okien.
Projekty domów energooszczędnych muszą więc zawierać dokładne wyliczenia, określające szczelność i nieprzepuszczalność domu. Ciekawostką jest, że w przypadku piwnicy powinniśmy zostawić ją nieogrzewaną – w ten sposób poprawi ona parametry całego domu.
Jak wyglądają nowoczesne domy energooszczędne?
Domy energooszczędne mogą mieć wiele form, jednak na pierwszy rzut oka nie różnią się specjalnie od innych budowli. Z uwagi na odpowiednie rozprowadzenie ciepła są raczej niskie, jednak jeśli chodzi o sam kształt, mogą przedstawiać różne warianty. Oczywiście oprócz wspomnianych już powyżej parametrów, takich jak szczelność i współczynnik przenikania ciepła, domy energooszczędne powinny posiadać ekologiczne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. W przypadku paneli przydatny będzie więc płaski i obszerny dach.
Domy energooszczędne mogą być pokryte od zewnątrz drewnem lub tynkiem, najważniejsze jest jednak, by podstawowa warstwa ścian trzymała ciepło i sprawiała, że dom będzie generował jak najmniej kosztów w perspektywie długoterminowej.