klucze do domu

Koszty budowy domów energooszczędnych. Ile kosztuje dom energooszczędny?

Dom to marzenie wielu osób. Własna przestrzeń, otoczona choćby niewielkim ogródkiem daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Osoby mieszkające w domu nie muszą martwić się, że dźwięki związane z codzienną aktywnością zakłócą spokój sąsiadom, same też nie odczuwają niedogodności, które bardzo często pojawiają się w przypadku mieszkania, chociażby w blokach. Budowa i utrzymanie domu, to również koszty związane m.in. z ogrzewaniem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego.

Co warto wiedzieć o domach energooszczędnych?

Domy energooszczędne charakteryzują się zwartą bryłą pozbawioną mostków cieplnych, które powodują straty energii, a co za tym idzie – zwiększają koszty związane z ogrzewaniem. Budowa domów energooszczędnych to sposób nie tylko na oszczędności związane z ogrzewaniem, ale również wyraz troski o środowisko naturalne. Projekty domów energooszczędnych biorą pod uwagę naturalne uwarunkowania w taki sposób, aby zminimalizować straty ciepła, poprzez m.in. wykorzystanie promieni słonecznych. Duże znaczenie ma więc odpowiednie rozmieszczenie oraz wielkość okien i drzwi.

Dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wybudowanie nowoczesnych, komfortowych i oszczędnych domów, które w spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających osób.

Budowa domów energooszczędnych — cennik

Domy energooszczędne pasywne z założenia mają być samowystarczalne, co w praktyce oznacza dużą oszczędność na ogrzewaniu, oraz ogólnym zużyciu energii. Aby tak jednak rzeczywiście było, konieczne jest zainstalowanie specjalnych instalacji. W przypadku domów pasywnych korzysta się z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, co niestety znacznie podnosi koszty budowy. Oczywiście w niektórych miejscach w Polsce można starać się o dofinansowanie budowy domu energooszczędnego. Szacuje się, że budowa niedużych rozmiarów domu energooszczędnego wynosi około 400 tysięcy, a pasywnego 600 tysięcy złotych, przy czym mamy na myśli budynek doprowadzony do stanu developerskiego.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, należy mieć na uwadze to, że ceny materiałów bardzo idą w ostatnim czasie w górę. W związku z tym uwaga na zaniżone kosztorysy budowy domów, gdyż to, co na papierze wygląda bardzo zachęcająco, nie zawsze ma swoje odbicie w rzeczywistości.

Budowa domów energooszczędnych pasywnych — zalety

Najbardziej oczywistą zaletą, jaką posiadają domy energooszczędne pasywne, jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, które wynosi zaledwie 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni domu w skali roku. Warto tutaj zaznaczyć, że dom energooszczędny i pasywny nie zawsze oznacza dokładnie to samo. Możliwe jest wybudowanie domu energooszczędnego, który faktycznie będzie zużywał mniej energii od budynku wybudowanego tradycyjnymi metodami, jednak znacznie bardziej oszczędną opcją jest dom pasywny.

Domy pasywne charakteryzują się wysokim stopniem izolacyjności oraz wymagają zastosowania technologii odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego. Ponadto technologia wykonania tego typu domów daje możliwość wyboru pomiędzy zakupem budynku w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim.