Budowa domów energooszczędnych z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej gmin w Polsce decyduje się na wprowadzenie zakazu używania pieców węglowych starego typu, w związku z czym mieszkańcy szukają alternatyw. Wiele osób zwraca uwagę także na to, że domy energooszczędne pasywne to nie tylko gwarancja spełnienia wszelkich wymogów, które ujęte są w przepisach budowlanych, ale także sposób na dużą oszczędność, gdyż koszty związane z ogrzewaniem budynków mieszkalnych są znaczne.
Domy energooszczędne – co warto wiedzieć?
Najważniejszą cechą domu energooszczędnego pasywnego jest jego niezwykle niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. W przypadku zwykłych domów energooszczędnych zapotrzebowanie wynosi średnio 70 kWH/mkw/rok, natomiast domy pasywne zużywają tylko 15 kWH/mkw/rok, czyli w praktyce zaledwie 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni domu w skali roku. Jest to możliwe dzięki temu, że przegrody zewnętrzne, w tym drzwi i okna w domach pasywnych posiadają bardzo wysoki stopień izolacyjności, nie bez znaczenia jest również zastosowanie odpowiedniej technologii odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego, czyli rekuperacji.
Budowa domów energooszczędnych pasywnych to praktyczne wykorzystanie najnowszych osiągnięć w kwestii wykorzystywania energii pochodzącej z różnych źródeł, w tym z oświetlenia. Domy energooszczędne można kupić jako domy w stanie surowym zamkniętym lub w stanie deweloperskim.
Nowoczesne domy energooszczędne a tradycyjne
Może się wydawać, że wybudowanie tak zaawansowanego technologicznie domu jest znacznie droższe niż budowa budynku mieszkalnego tradycyjnymi metodami. W rzeczywistości jednak okazuje się, że różnica ta może wynosić (w zależności od różnych czynników) od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Oczywiście w momencie budowy jest to dużo, dlatego wciąż wiele osób wybiera projekty domów tradycyjnych lub energooszczędnych, a nie pasywnych. Należy jednak pamiętać o tym, że dom energooszczędny pasywny jest inwestycją, a koszt jego budowy będzie zwracał się dzięki oszczędności związanej z mniejszym zużyciem energii.
Bardzo dużo zależy także od tego, na jaki projekt się zdecydujemy, czy będzie to gotowy projekt, czy indywidualny. Wybierając tę drugą opcję, trzeba liczyć się z tym, że może być ona nawet trzykrotnie wyższa niż w przypadku projektu gotowego, dlatego warto wcześniej przejrzeć katalog projektów domów energooszczędnych.
Wady i zalety domu energooszczędnego pasywnego
Zalety budowy tego typu domu w zasadzie już opisaliśmy w poprzednich akapitach, warto jednak dodać, że budynki te są trwałe i pozbawione wad konstrukcyjnych. Przekłada się to na kolejne oszczędności, wynikające z mniejszej ilości remontów i awarii, których usuwanie zawsze wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Kolejną zaletą jest wysoki komfort mieszkania w domu pasywnym, co wynika z bardzo dobrej wentylacji, możliwości utrzymania stałej temperatury przez cały rok oraz świetnemu wyciszeniu.
Jeśli chodzi o wady, to oczywiście są to wyższe koszty w stosunku do budowy domu tradycyjnego. Nie wszystkim odpowiada również to, że bryły domów energooszczędnych pasywnych są proste i zwarte, a więc nie posiadają żadnych zbędnych załamań i ozdobników, które mogłyby tworzyć mostki cieplne i powodować straty energii cieplnej.