Tydzień 37 – elewacja – Dom Śnieżnik

Od tygodnia 37 rozpoczęliśmy prace na elewacji. Zakres jest dość złożony, dlatego nie wykonamy  wszystkich tych prac w ciągu jednego tygodnia. Będziemy przeplatać je z pracami wewnątrz budynku. Ponieważ ściany zewnętrzne są wykonane w technologii styropianowego pustaka wypełnionego żelbetem na tym etapie jesteśmy kilka kroków przed technologią tradycyjną. Nie mamy już przyklejania i kołkowania styropianowych płyt, którymi normalnie dociepla się elewacje. Ilość piany, którą uzupełniamy izolację jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnej termoizolacji – uzyskaliśmy wyższą dokładność, a to oznacza szybsze tempo pracy i lepszą izolację ścian.

[responsive]przygotowanie elewacji pod tynk - dom jednorodzinny Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Duże połacie ścian zbroimy siatką z włókna szklanego zatopioną w kleju, przygotowując tym samym ściany pod tynk i pod płytkę elewacyjną. Szykujemy również otwory okienne i drzwiowe osadzając kątowniki. Zanim przejdziemy do przygotowania ścian szczytowych kondygnacja parterowa jest gotowa do przyklejania okładzin. Wybraliśmy niewielką płytkę imitującą cegłę, która nadaje budynkowi indywidualnego wyrazu. Nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane dlatego możemy być pewni, że nasz budynek będzie się wyróżniał na tle innych domów i do tego będzie bardzo cieszył oko.

[responsive]roboty elewacyjne - dom energooszczędny Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Dobór płytki elewacyjny nie jest wcale taki łatwy i patrząc na niektóre realizacje potrafi nastarczyć inwestorom sporo problemów, jeśli robią to we własnym zakresie bez konsultacji z doświadczonym architektem. Dlaczego? Często te płytki, które ładnie wyglądają na próbnikach producentów zupełnie inaczej wyglądają na dużych powierzchniach. To co w małej skali ładnie się prezentuje może np. tworzyć pewien wzór, który powtarzany na elewacji wygląda po prostu tandetnie. Zamiast być zbliżonym do kamienia naturalnego czy cegły wygląda jak nieudana imitacja, „wyrób kamieniopodobny”. Dlatego warto postawić na wiedzę, doświadczenie i zmysł estetyczny architekta.

[responsive]termoizolacja domu niskoenergetycznego Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

[responsive]dom gotowy z projektu typowego Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

[responsive]układanie płytki elewacyjnej - projekt domu pasywnego Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Śledźcie kolejne odcinki naszego Dziennika Budowy domu energooszczędnego Śnieżnik!