Tydzień 35 – zalewanie nadproży i przygotowanie ścian – Dom Śnieżnik

Każdy etap prac trzeba kiedyś skończyć – dlatego wracamy do ścian działowych i przygotowania ścian wewnątrz budynku pod tynk. Przygotowaliśmy szalunki dla wylewania nadproży z betonu. Nadproża wzmacnia zbrojenie stalowe, które jednocześnie  spina ze sobą ściany powodując, że cała konstrukcja jest stabilna.

[responsive]szalowanie nadproży ścian działowych domu energooszczęnego - projekt typowy Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego nadproża wylewane i zbrojone stalą na miejscu na budowie, a nie prefabrykowane? Ponieważ szalunek przygotowujemy sami i dopasowujemy go dokładnie wymiarami do ścian i bloczków betonu komórkowego. Ten sposób nie komplikuje również kwestii zakupu, transportu i montażu gotowych nadproży. No i nasz koronny argument – przecież jesteśmy firmą, która od wielu lat pracuje z betonem!

[responsive]zalewnianie nadproży ścian działowych w domu niskoenergetycznym - projekt Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Aby móc kontynuować prace, czyli murować ściany działowe po rozebraniu szalunków utrzymujemy podpory. Zdemontujemy je dopiero wtedy kiedy nadproża nabiorą odpowiedniej wytrzymałości i będą mogły samodzielnie przejąć obciążenie bloczkami.

[responsive]murowanie ścian wewnętrznych z betonu komórkowego - Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Ci, którzy śledzą naszą budowę od początku wiedzą, że ściany nośne wykonane są w technologii żelbetowej w styropianowym pustaku – szalunku traconym. Oznacza to, że na ścianach nośnych wewnątrz budynku mamy również styropian. Żeby móc wykonać na ścianach od wewnątrz tynk gipsowy musimy te ściany odpowiednio przygotować. Ściany z betonu komórkowego wystarczy odpowiednio zagruntować, ściany ze styropianem wymagają innego przygotowania. Na te ściany wtapiamy siatkę z włókna szklanego na kleju do zatapiania siatki – takim samym jak ten stosowany na elewacjach. Dzięki temu zyskujemy nośne, mineralne podłoże, które po zagruntowaniu nie przysporzy żadnych problemów tynkarzowi.

[responsive]zatapianie siatki w kleju - dom pasywny Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Zaciągnięta klejem do siatki ściana tworzy dobrą, równą płaszczyznę pod tynki. Trzeba przyznać, że również wnętrze zaczyna zupełnie inaczej wyglądać . Nie możemy się już doczekać, kiedy wejdą tynkarze i ściany staną się jednolite, jasne i gładkie.

[responsive]przygotowanie ścian pod tynk gipsowy maszynowy - Śnieżnik - Finaldom[/responsive]