Tydzień 32 – podbudowa pod taras i chodniki – Dom Śnieżnik

Prace wewnątrz budynku idą pełną parą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wykonać też prace, które będą miały wpływ na wygląd i funkcjonalność otoczenia naszego domu. Chodzi o wykonanie podbudowy pod taras i chodniki.

podbudowa pod taras domu energooszczednego Śnieżnik - Finaldom

Najpierw minikoparką ściągnęliśmy nadmiar humusu. Wspomagaliśmy się niwelatorem laserowym, aby w kolejnym etapie móc równo ułożyć warstwę kruszywa. Pomiar nie musi być dokładny co do milimetra (nie do osiągnięcia na ciężkim sprzęcie), ale daje pogląd na równość przygotowanego podłoża.

wykonanie podbudowy tarasu - dom pasywny Śnieżnik - Finaldom

Następnie minikoparką rozgarnęliśmy kruszywo. Po równym ułożeniu tłucznia pozostaje tylko czekać na deszcz. Musi też upłynąć trochę czasu, aby podbudowa się ułożyła i lekko osiadła zanim będziemy ją zagęszczać.

gotowa podbudowa z kruszywa przed domem niskoenergetycznym Śnieżnik - Finaldom

podbudowa pod chodniki - budownictwo energooszczędne - Finaldom

Dopiero po zagęszczeniu stopą wibracyjną będziemy wiedzieć, czy trzeba dołożyć kolejne porcje kruszywa i dalej je zagęszczać dla uzyskania założonego poziomu tej podbudowy.
W prowadzonej przez nas inwestycji nie skupiamy się tylko i wyłącznie na samym budynku. Ważne jest również to jak będzie wyglądał podjazd, chodniki, taras. Żeby te elementy mogły wyglądać wspaniale musimy dobrze przygotować ich podstawy czyli podbudowę.