Tydzień 26-27 – wykonujemy pokrycie dachowe – Dom Śnieżnik

Dach może być ozdobą każdego domu jednorodzinnego. Pod warunkiem, że jest dobrze dopasowany do bryły budynku i właściwie wykonany. Dekarstwo to na tyle specjalistyczna dziedzina budownictwa, że wykonanie pokrycia dachowego zleciliśmy specjalistycznej firmie dekarskiej.

Jak w większości prac 80% wysiłku pochłaniają przygotowania, czyli w tym przypadku przygotowanie podkonstrukcji pod obróbki blacharskie, montaż specjalnej folii dachowej, rusztu z łat i kontrłat pod dachówkę, orynnowanie, montaż obróbek. Dopiero na samym końcu przychodzi właściwe układanie dachówki.

[responsive]układanie pokrycia dachowego domu energooszczędnego Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Wybraliśmy dachówkę płaską, cementową, o wysokiej trwałości, w kolorze grafitowym, która jest bardziej równa od dachówek ceramicznych (wichrowanie ceramiki w procesie wypalania). Skoro dom jest z materiału cementowego (beton) to i niech na dachu pojawi się cementowy akcent. Po ułożeniu uzyskaliśmy bardzo ładne wizualnie połacie dachowe. Elegancji dodają zamontowane prostokątne rynny stalowe w kolorze dobranym do dachówki.

[responsive]dachówka płaska antracytowa - dom pasywny Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Ponieważ elewacja naszego domu będzie jasna, ciemny dach staje się mocnym elementem tego budynku. Aby jednak nie przytłoczył pozostałych części domu, dachówka jest matowa, a do tego w słoneczne dni widać jak dach oświetlany promieniami słonecznymi rozjaśnia się.

[responsive]dach z dachówki cementowej - Śnieżnik - Finaldom[/responsive]

Oprócz względów estetycznych bardzo ważne są kwestie praktyczne, czyli zdolność dachu do odprowadzania wody, nawet podczas obfitych opadów. Ten efekt uzyskujemy dzięki dobremu oblachowaniu styku ścian szczytowych z dachem, rynnom i odpowiedniemu kątowi nachylenia dachu.

[responsive]dach domu niskoenergetycznego Śnieżnik - z projektu Finaldom[/responsive]

Najlepszą referencją dla wyglądu i funkcjonowania naszego dachu są słowa naszego dekarza: „fajny wyszedł mi ten daszek” :-). Nam też się podoba.