Tydzień 24 – montujemy konstrukcję dachu – Dom Śnieżnik

Po wykonaniu ścian parteru przyszedł czas na montaż konstrukcji dachowej. Zdecydowaliśmy się na wiązary dachowe w systemie Mitek. Konstrukcja wykonana jest ze specjalnie przygotowanego i impregnowanego drewna, połączona płytkami kolczastymi, które stanowią trwałe połączenie. Cała konstrukcja została przeliczona przez konstruktora, ponieważ musi wytrzymać działające na nią siły (siłę wiatru) oraz ciężar pokrycia dachowego
montaż konstrukcji dachowej - dom energooszczędny Śnieżnik - Finaldom
Konstrukcja dachowa jest prefabrykowana – to daje ścisłą kontrolę nad jakością wykonania, następnie  dostarczana jest na plac budowy i montowana według projektu. W przypadku Śnieżnik poddasze jest nieużytkowe, co oznacza, że nie będzie można przeznaczyć go na funkcję mieszkalną. Co za tym idzie nie będziemy go również ocieplać na połaciach dachowych a jedyni w pasie dolnym, tak aby odizolować wnętrze mieszkalne od temperatur zewnętrznych. Przeznaczenie poddasza dało nam dość lekką konstrukcję, którą można było zamontować w ciągu zaledwie jednego dnia, a to przekłada się zarówno na tempo budowy, jak i redukcję kosztów robocizny.
konstrukcja dachowa domu jednorodzinnego Śnieżnik - Finaldom
Wygospodarowana na poddaszu przestrzeń idealnie nada się jako magazyn na choinkę i dekoracje choinkowe, nieużywane w zimie meble ogrodowe i inne „szpargały”, których używamy w domu tylko okazyjnie. A jest to przestrzeń pokaźnych rozmiarów.
wiązary dachowe w domu jednorodzinnym psaywnym - Finaldom
Trzeba przyznać, że dopiero po zamontowaniu wiązarów budynek zaczął nabierać kształtów. I chociaż ściany szczytowe są jeszcze nie gotowe i nie ma pokrycia dachowego, to już oczami wyobraźni możemy dostrzec zarysowaną bryłę budynku.
montowanie wiązarów w systemie mitek - dom niskoenergetyczny Śnieżnik - Finaldom