Drugi tydzień na budowie poświęciliśmy na wykonanie płyty fundamentowej.
Dostawa szalunku traconego – płyty Peripor
Odebraliśmy dostawę płyt z Periporu, które stanowią warstwę izolacji termicznej (Peripor może pochwalić się również bardzo niewielką nasiąkliwością), a jednocześnie są szalunkiem traconym dla płyty fundamentowej, wykonanej z betonu i stali zbrojeniowej (żelbet). To właśnie na płycie fundamentowej zostanie posadowiony nasz Dom Śnieżnik.
[responsive][/responsive]
Układanie szalunku pod wykonanie płyty fundamentowej
Dokładnie wykonana podbudowa, wyrównana warstwą chudego betonu pod niwelator pozwoliła szybko i sprawnie ułożyć folię oraz szalunki z Periporu. Szalunek dokładnie przylega do podbudowy, nie ma tam pustek powietrznych i nierówności, przez co ciężar budynku zostanie równo rozłożony, a pod fundamentem nie ma miejsca na „niespodzianki”. Nie może być mowy o tym, aby jakaś część fundamentu była niepodparta przez podbudowę!
[responsive][/responsive]
Montaż zbrojenia
Następnie zamontowaliśmy w szalunku elementy zbrojenia płyty fundamentowej. Cześć zbrojenia została przez nas wcześniej przygotowana w magazynie, pozostałe elementy wykonywaliśmy na budowie bezpośrednio przed zamontowanie. Odpowiednio zaprojektowane zbrojenie i dobrana mieszanka betonowa (z dodatkowym zbrojeniem rozproszonym) z łatwością przeniosą obciążenia generowane przez ściany i dach.
[responsive][/responsive]
Betonowanie płyty fundamentowej
Przygotowany i zazbrojony szalunek wypełniliśmy betonem. Ważne, aby używać dobrej jakości mieszanki betonowej, ponieważ będzie to miało wpływ zarówno na ułożenie płyty, jej obróbkę (zatarcie do odpowiedniej gładkości), jak również jakość samej płyty.
[responsive][/responsive]
Zacieranie płyty betonowej
W tym miejscu można zadać pytanie, po co my się z tą płytą tak pieścimy? Od jakości jej wykonania, a szczególnie od jej równości, będzie zależało dużo podczas prac murowych. To na tej płycie właśnie zostaną wzniesione wszystkie ściany – zarówno konstrukcyjne, jak i ściany działowe. Równość płyty fundamentowej będzie kluczowa dla uzyskania wszystkich wymiarów i płaszczyzn zadanych w projekcie. Stąd zacieranie zacieraczkami i obróbka krawędzi, a nie tylko „przeciągnięcie deską”.
[responsive][/responsive]
Efekt naszej pracy – gotowa płyta fundamentowa:
[responsive][/responsive]
W kolejnym tygodniu rozpoczynamy wznoszenie ścian.