dokumenty

Nasze domy na sprzedaż w Świdnicy. Dlaczego warto kupować domy bez pośredników?

Domy na sprzedaż w Świdnicy można obejrzeć i kupić zarówno bez pośrednika, jak i z jego pomocą. Wiele osób uważa, że pominięcie agenta, czyli osoby, której zadaniem jest kojarzenie sprzedających oraz kupujących jest bardzo korzystne. Sprawdziliśmy, skąd ta opinia i jak bezpiecznie kupić nieruchomość bez pośrednika.

Dlaczego warto wybrać domy na sprzedaż w Świdnicy bez pośredników?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup domu bez pomocy pośrednika nieruchomości. Wynika to bardzo często z chęci zaoszczędzenia pieniędzy. W dzisiejszych czasach domy są bardzo drogie, a zatrudnienie pośrednika wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych, niemałych opłat – zazwyczaj jest to 2% – 3% kosztów transakcyjnych, konieczne jest także doliczenie podatku VAT. Oznacza to, że kupując dom w Świdnicy za 600.000 zł, wynagrodzenie pośrednika może wynieść około 18.500 zł. Dodatkowo decydując się na samodzielne poszukiwanie nieruchomości do kupienia, niweluje się ryzyko niewłaściwego wyboru agencji. Najczęstszymi zarzutami kierowanymi do pośredników są długi czas realizacji powierzonych zadań, jak i brak pomocy w całym procesie poszukiwania i kupowania domu. Dodatkowo wiele osób ceni sobie możliwość przejrzenia wielu ofert, w tym takich, które prawdopodobnie zostałyby odrzucone przez agenta. Umożliwia to także maksymalny dobór nieruchomości do swoich potrzeb – nikt tak dobrze jak przyszły nabywca domu nie zna jego potrzeb, pragnień i wyobrażeń związanych z nieruchomością. Na koniec warto podkreślić, że proces poszukiwania oraz kupna domu bez pośredników może wydać się trudny i skomplikowany, jednak nie jest to prawda. Wystarczy jedynie wiedza związana m.in. z tym gdzie szukać nieruchomości oraz na co zwrócić uwagę.

Gdzie szukać domów bez pośredników?

W dzisiejszych czasach znalezienie domu w Świdnicy bez pośredników jest niezwykle proste. Wiele ofert bezpośredniego zakupu nieruchomości od właścicieli znaleźć można w sieci. Najwięcej z nich umieszczanych jest na portalach z ogłoszeniami – zarówno tych ogólnotematycznych, jak i związanych jedynie z nieruchomościami. Można znaleźć tam szeroki przekrój domów o zróżnicowanym standardzie, wykończeniu, metrażu, z różną liczbą pokojów, w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Wśród budynków z rynku pierwotnego, jak i wtórnego znajdują bardzo tanie w utrzymaniu domy energooszczędne, a także te klasyczne. Dodatkowo oferty osób prywatnych chcących sprzedać nieruchomość znaleźć można w social media. Warto także przejechać się po okolicy, w której chce nabyć się dom – niektórzy właściciele montują na domach do sprzedaży specjalne banery, a na których znaleźć można numer kontaktowy, pod którym można skontaktować się z nimi, będąc potencjalnym nabywcą.

Na co zwrócić uwagę, oglądając domy bez pośredników?

Nie musimy nikomu wyjaśniać, że zakup domu to spora inwestycja, która wymaga ogromnego nakładu pieniędzy. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, by nie żałować kupna bez pośrednika? Oprócz tak oczywistych kwestii jak lokalizacja oraz stan budynku bardzo ważne są także: rozmiar działki, technologia budowy domu, użyte materiały oraz rodzaj ogrzewania. Istotne są również dodatkowe systemy np. rekuperacja. Uwadze przyszłych nabywców nie powinny umknąć: wymiary oraz rozmieszczenie pomieszczeń, podpiwniczenie oraz miejsca postojowe. We wszystkich tych aspektach nie ma lepszych i gorszych opcji, jest to uzależnione od preferencji oraz możliwości przyszłych mieszkańców danej nieruchomości.