Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna wśród osób, które chcą posiadać swoje własne lokum. Dąży się w nich do maksymalnego ograniczenia strat ciepła oraz pozyskiwania go z zewnątrz. Przedstawiamy, jak powinien wyglądać projekt takiego obiektu i jak przebiega jego budowa. Czy jest opłacalna?
Jak wyglądają projekty domów energooszczędnych?
Budowę domów energooszczędnych, podobnie jak w przypadku klasycznych obiektów budowlanych, rozpoczyna się od sporządzenia projektu oraz zdobycia wszelkiego rodzaju pozwoleń na budowę. Zazwyczaj tego typu budynki cechują się zwartą bryłą oraz prostym dachem. Na próżno szukać w nim przybudówek, wykuszy oraz balkonów (zazwyczaj są one zastąpione oknami francuskimi). Pozwala to na uniknięcie strat ciepła. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest optymalne rozplanowanie wnętrz, tak aby część dzienna ulokowana była od południa. Dodatkowo należy wyposażyć ją w duże przeszklenia. Od strony północnej zlokalizowane są obiekty, w których może panować niższa temperatura t.j. schowki, spiżarnia, pralnia, garaż itp.
Na naszej stronie znajdą Państwo projekty domów energooszczędnych. W opisie każdego z nich znaleźć można: wskazanie, dla kogo się sprawdzi, wizualizacje, podstawowe informacje, powierzchnię i wymiary budynku, jego rzut, jak i informacje związane z energooszczędnością.
Jak przebiega budowa domu energooszczędnego krok po kroku?
Dom energooszczędny może być wybudowany w stanie surowym oraz stanie deweloperskim. W obydwóch przypadkach pierwszym krokiem jest posadowienie fundamentów. W tym celu wykorzystuje się najczęściej płyty fundamentowe, które można ocieplić w celu zniwelowania strat ciepła z obiektu, a także zabezpieczyć przed działaniem wód gruntowych. Płyta fundamentowa stanowi jednocześnie fundament budynku, jak i jego podłogę we wnętrzu.
Kolejnym krokiem podczas budowy domu energooszczędnego jest posadowienie ścian zewnętrznych. Wykonywane są z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej wypełnionej wełną mineralną lub pustaków keramzytobetonowych ze styropianem. Mogą być one jednowarstwowe lub dwuwarstwowe, muszą mieć jednak współczynnik przepuszczalności U mniejszy niż 0,2.
Nastąpienie budowany jest dach. W związku z tym, że najwięcej ciepła z budynku ucieka przez niego, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ocieplenie go. Kolejno montuje się okna elewacyjne, dachowe, a także izoluje się je, by jak najbardziej zniwelować straty ciepła. Następnie wstawiane są drzwi wejściowe. Kolejnym etapem prac budowlanych jest wybudowanie ścian działowych. Jest to stan surowy. Gdy budynek posadawiany jest do stanu deweloperskiego, na dalszym etapie prac wykonuje się suchy tynk i montuje instalacje. Dalsze działania to zadania związane z wykończeniem wnętrza i wykonaniem prac montażowych.
Czy budowa domów energooszczędnych pasywnych się opłaca?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, budowa domów energooszczędnych staje się coraz popularniejsza. Związane jest to z bardzo dużą opłacalności tego typu inwestycji. Mimo wysokich kosztów początkowych zwykle zwraca się ona całkowicie w czasie 20-30 lat. Wynika to z prawie całkowitego wyeliminowania konieczności ogrzewania domu tego typu, jak i zaspokojenia jego potrzeb termicznych odnawialnymi źródłami energii. Na opłacalność tego typu inwestycji wpływają także wybór odpowiedniej działki, zastosowanie wysokiej jakości materiałów, energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego.