budowa domu

Domy na sprzedaż bez pośredników — wady, zalety

Zarówno sprzedaż, jak i zakup domu to bardzo poważna decyzja, której w żadnym wypadku nie należy podejmować pochopnie. Od tego, jaki dom kupimy i gdzie, będzie zależało bardzo wiele. W końcu to, gdzie mieszkamy, ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów naszego życia. Szukając ofert, znajdziemy zarówno domy bez pośredników, jak i ogłoszenia wystawione przez agentów oraz biura nieruchomości. Które z nich są godne większego zaufania? Jakie są wady i zalety domów na sprzedaż bez pośredników?

Dom bez pośredników czy przez biuro nieruchomości?

Chcąc kupić na własność nieruchomość mieszkalną, można samodzielnie przeszukiwać ogłoszenia lub skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Decydując się na skorzystanie z pomocy specjalisty z biura nieruchomości, musimy liczyć się z tym, że pobierze on od nas prowizję w momencie, gdy dokonamy zakupu konkretnego domu. Prowizje te oscylują wokół 2-4 procent wartości nieruchomości, wobec czego w niektórych przypadkach może to być znaczna suma. Może się również zdarzyć, że pomimo tego, iż sami nie korzystamy z usług agenta, osoba sprzedająca nieruchomość będzie chciała tego dokonać przy udziale pośrednika.

O wadach i zaletach zakupu domu bez pośrednika napiszemy w dalszej części artykułu, teraz natomiast zatrzymamy się na chwilę przy tym, co daje pomoc agenta nieruchomości podczas poszukiwań domu. Przede wszystkim wsparcie ze strony doświadczonej osoby daje poczucie bezpieczeństwa i pewności, że wybór, którego dokonamy, będzie słuszny i przysporzy nam żadnych niespodziewanych problemów. Pracownik biura nieruchomości może ponadto mieć dostęp do większej ilości ofert, co w niektórych przypadkach znacznie skraca czas poświęcony na poszukiwania. Jeśli więc świadomie rezygnujemy ze wsparcia agenta, musimy mieć pewność, że sami jesteśmy w stanie właściwie ocenić znalezione przez siebie domy.

Domy na sprzedaż bez pośredników — wady, zalety

Jak już zaznaczyliśmy na początku, zaletą kupna domu bez pośrednika jest przede wszystkim uniknięcie kosztów związanych z tego typu pomocą. Szukając wymarzonego domu na własną rękę, unikamy również pewnej presji, jaką może wywierać na nas agent, chcący jak najszybciej zarobić na swoich klientach. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, że nie zawsze pośrednik potrafi wyczuć, jakie są nasze oczekiwania i proponowane przez niego oferty mogą do nas nie przemawiać.

Nie bez znaczenia jest również to, iż pośrednicy zazwyczaj zajmują się sprzedażą domów z rynku wtórnego. Chcąc zatem kupić dom w stanie deweloperskim lub w surowym zamkniętym, śmiało można zrezygnować z pomocy agenta. Warto wtedy rozważyć nowoczesny dom energooszczędny, który nie tylko będzie świetnie dopasowany do potrzeb, ale również tani w utrzymaniu.

Jak szukać domów na sprzedaż bez pośredników?

Najprostszym sposobem na znalezienie dużej ilości ofert sprzedaży domów, jest przeszukanie internetu. Wpisując w wyszukiwarkę na przykład frazę domy na sprzedaż Świdnica bez pośredników, możemy spodziewać się, że otrzymamy liczne wyniki w postaci ofert zamieszczanych na różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych. Innym sposobem jest przeglądanie lokalnej prasy, Biuletynu Informacji Publicznej, czy rozpytywanie wśród znajomych.