Dobry projekt typowy domu, czyli jaki?

Wybierając projekt typowy, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcecie wybudować dom i jakie ma on spełniać funkcje,  na jakie potrzeby ma odpowiadać. Zupełnie inne będą potrzeby rodziny, a inne pary, która nie planuje mieć dzieci.

Typowy projekt nie taki „straszny” jak go malują

Określenie typowy nie musi oznaczać „zły”. Decydując się na taki projekt przewidywalne są koszty budowy. Nasze projekty są realizowane tylko przez autoryzowane firmy, co minimalizuje możliwość popełnienia błędów lub niedoróbek. Pierwszy projekt budujemy sami i optymalizujemy go pod względem wykonawczym. Dokładnie jesteśmy w stanie określić koszt budowy konkretnego projektu, z niewielkim marginesem przewidzianym na różnice cen robocizny i materiałów w zależności od regionu.

Po prostu dobrze pomyślany

Dobrze pomyślany – projektując funkcję staram się tak ją przemyśleć, aby była jak najbardziej uniwersalna, tzn. staram się przewidzieć różne warianty użytkowania i aranżacji. Biorę też pod uwagę aspekt zmiany potrzeb użytkownika w czasie (rodzina się zmienia, zmieniają się jej potrzeby).  Wykonanie przyłączy pod instalacje do kuchni, np. wyprowadzenie wentylacji pod okap, determinuje lokalizację płyty. Wykonanie podłączeń pionu kanalizacji sanitarnej w łazience określa możliwość lokalizacji podłączenia miski ustępowej. Projektując takie elementy, ustawiamy je w takim miejscu, aby dały możliwość jak największego manewru.

Funkcjonalność i wygoda

Pod względem funkcjonalnym dom musi być wygodny. Odczujemy to w codziennym użytkowaniu. I tutaj znaczenie mogą mieć szczegóły, np. drzwi lub okno zlokalizowane w taki sposób, że pomieszczenie nie będzie ustawne. Zaś odpowiednia lokalizacja okna i skrzydła drzwiowego sprawi, iż pokój pomimo niedużej powierzchni, zrobi wrażenie nie dość, że funkcjonalnego to dodatkowo przestrzennego. Mocno uprzykrzyć życie mogą drzwi otwierające się nie w tą stronę, w którą powinny. Jeśli na etapie projektu nie zaplanuje się tego w sposób właściwy, to użytkownik często dostrzega pomyłkę dopiero po zamontowaniu.

Dobra organizacja przestrzeni w domu

Każdy dom powinien mieć podział na strefy: dzienną i prywatną, choć zupełnie inaczej będzie to rozwiązane w budynku parterowym, a inaczej w piętrowym. Powinny być miejsca wyeksponowane – dostępne dla gości i miejsca takie, przeznaczone tylko dla domowników. Moim zdaniem znaczenie tutaj ma nie tylko układ funkcjonalny, a także lokalizacja okien względem drogi/ulicy, działek i budynków sąsiednich. Czy ktoś chciałby mieć okna od sypialni zlokalizowane od strony otwartej drogi?

Dobry projekt jest zoptymalizowany – unika w budynku elementów kosztownych w wykonaniu i utrzymaniu, które nie wnoszą nic funkcjonalnie czy estetycznie. Projektując budynek zawsze zadaję sobie pytanie: czy daną funkcję jestem w stanie zoptymalizować na mniejszej powierzchni? Czy dany element będzie użyteczny, czy tylko ładny i generował koszty w utrzymaniu i dodatkową pracę?

Łatwy do utrzymania

Każdy budynek trzeba sprzątać. Duża ilość zakamarków i małych pomieszczeń znacznie utrudnia ten aspekt. Duże nieotwieralne okna bez możliwości dostępu z poziomu terenu lub podłogi wymagają zatrudnienia ekipy wykonującej prace na wysokości. Warto się zastanowić, czy np. w domu potrzebny jest balkon na piętrze. Jeśli jest argument, który to uzasadnia, to być może warto go mieć. Jeśli ma to być tyko aspekt wizualny (bo trzeba było coś zaprojektować na elewacji), to jako element narażony na działanie warunków atmosferycznych, będzie generował koszty w budowie – trzeba go dobrze zabezpieczyć przed działaniem wody, śniegu, czy słońca. Balkon będzie pogarszał warunki termiczne domu – balkony to generatory tzw. mostków termicznych. A jeśli dobrze zaizolowany to kosztem wysokich nakładów finansowych – pytanie czy rzeczywiście warto? Na dodatek trzeba tam utrzymywać czystość.

Oszczędny nie tylko z nazwy

Dobry projekt to dobrze zbilansowane i zaprojektowane instalacje, a także funkcja w kontekście instalacji. Daleko zlokalizowana łazienka od kotłowni to albo dodatkowy tzw. trzeci obieg podtrzymujący ciepłą wodę w instalacji albo wylane litry zimnej wody w oczekiwaniu, aż z kranu poleci ciepła. Łazienka nad salonem oznacza gdzieś pion kanalizacyjny. Czy ktoś chce go mieć w salonie? Dobrze zbilansowany i dobrany system rekuperacji daje odczuwalność świeżego powietrza przy niewysokich kosztach ogrzewania budynku. Jeśli budynek ma być energooszczędny, wentylacja grawitacyjna nie wchodzi w grę, trzeba zastosować wentylację mechaniczną.

Projekt budynku o prostej formie, bez zakamarków i zbędnych detali będzie prostszy, a co za tym idzie tańszy w budowie, dodatkowo minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędu na etapie wykonania. Ostatnio też ktoś zwrócił moją uwagę na pewien aspekt – w różnych zakamarkach domu lubią gnieździć się zwierzęta.

Reasumując: funkcjonalny budynek przekłada się na radość użytkowania, prosty budynek przekłada się na mniej stresów i kosztów w trakcie budowy, minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Oczywiście nie ma dóbr uniwersalnych, dlatego warto wybór projektu skonsultować z architektem, który później może dokonać jego adaptacji.