domy szeregowe

Czy warto inwestować w domy szeregowe?

Domy szeregowe, czyli tzw. segmenty, można zdefiniować jako kilka lub kilkanaście połączonych ze sobą ścianami bocznymi budynków jednorodzinnych. Zazwyczaj z przodu nieruchomości zlokalizowane są drzwi wejściowe oraz wjazd do garażu, z kolei za domem wydzielono ogródek. W niektórych przypadkach znaleźć można także część wspólną z placem zabaw czy boiskiem sportowym. Sprawdziliśmy, czy inwestycja w tego typu budowle jest opłacalna!

Jakie zalety mają domy szeregowe?

Nowe domy szeregowe w Świdnicy oraz pobliskich miastach i miasteczkach mają szansę stać się ogromnym hitem na rynku nieruchomości. Co przekonuje do nich potencjalnych nabywców lub wynajmujących? Przede wszystkim są to stosunkowo niskie koszty eksploatacji – zwłaszcza w środkowych domach opłaty za ogrzewanie są dużo niższe w porównaniu z domami wolnostojącymi. Atutem tego typu budynków, który pozwala na jeszcze większe zredukowanie kosztów, jest to, że do ich posadowienia może zostać wykorzystana energooszczędna technologia budowy domów. Oprócz kwestii ekonomicznych, dla wielu osób bardzo istotnym plusem jest łatwe budowanie więzi z sąsiadami, brak poczucia odizolowania. Ich bliskie towarzystwo w znaczący sposób zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Mimo to w domach szeregowych można cieszyć się także poczuciem prywatności i intymności. Zawdzięcza się to osobnemu wejściu, jak i prywatnemu ogrodowi. Ponadto warto podkreślić, że nieruchomości tego typu cechuje wysoki standard, przez co mieszkanie w nich jest komfortowe i wygodne. Zazwyczaj usytuowane są one w atrakcyjnych częściach miasta, daleko od ich zgiełku, ale w niewielkiej odległości od wszelkich niezbędnych elementów infrastruktury. Osiedla domków szeregowych same w sobie mogą tworzyć też małe, samowystarczalne „miasteczka”.

Wady segmentów

W Świdnicy domy szeregowe, podobnie jak w innych miastach w Polsce, mają także swoje wady. Jakie są największe niedogodności, z którymi trzeba zmierzyć się, mieszkając w takim domu? Biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej prywatność, warto wziąć pod uwagę, że dzieląc ścianę z sąsiadem, będzie można słyszeć co dzieje się w jego domu, np. podczas imprez czy innych spotkań towarzyskich. Dodatkowo są to zazwyczaj wąskie budowle, przez co mogą wydawać się ciasne i mało ustawne. Należy dostosować się do rozplanowania pomieszczeń dokonanego przez dewelopera. W przypadku wielu domów szeregowych zmiana przeznaczenia poszczególnego pokoju może być bardzo trudna i kosztowna lub wręcz niemożliwa. Niektórym z nabywców czy wynajmujących segment przeszkadzać może także niewielka ilość światła słonecznego, która wpada do domu.

Czy warto zainwestować w dom szeregowy?

Domy szeregowe w Świdnicy doskonale sprawdzą się dla rodzin, którym zależy na wysokim standardzie oraz prywatności większej niż w blokowisku. Dodatkowo to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują stosunkowo dużego metrażu np. dla rodzin z małymi dziećmi. Warto podkreślić, że to także dobra opcja dla osób lubiących towarzystwo sąsiadów, ale chcących przy tym zachować prywatność. Domy szeregowe pozwalają na uniknięcie wad obiektu wolnostojącego, takich jak duża ilość pracy konieczna do utrzymania jego otoczenia w ładzie, wysokie koszty eksploatacji. Dodatkowo cena segmentu w większości przypadków jest niższa niż domku jednorodzinnego. Biorąc pod uwagę zainteresowanie potencjalnych najemców domami szeregowymi, może być to doskonała forma zainwestowania posiadanego kapitału i osiągania z niego długoterminowych zysków.