Zalety i wady pasywnego, energooszczędnego domu

Szukasz nowych, alternatywnych sposobów budowania domu? Zależy Ci na budynku, w którym straty ciepła oraz energii są jak najmniejsze? Dowiedz się, czym jest energooszczędny dom pasywny oraz jakie są jego wady i zalety.

Co to jest dom pasywny?

Najważniejszą cechą domu pasywnego jest to, że posiada bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną – tylko 15 kWH/mkw/rok, czyli w praktyce zaledwie 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni domu w skali roku!

Dla porównania, popularne ostatnio domy energooszczędne, zużywają średnio 70 kWH/mkw/rok. Choć są i tak o wiele tańsze w eksploatacji od domów budowanych tradycyjnymi metodami, w praktyce można wybudować o wiele bardziej energooszczędny budynek. Tylko jakie warunki musi spełniać dom pasywny?

Przegrody zewnętrzne (także okna i drzwi) w domach pasywnych muszą posiadać wysoki stopień izolacyjności, wymagane jest też zastosowanie technologii odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego. Dodatkowo, w domach pasywnych wykorzystuje się ciepło różnych źródeł energii, takich jak oświetlenie.

Dom pasywny – zalety

Największą zaletą domów pasywnych jest ich energooszczędność. Przy czym mogłoby się wydawać, że koszt budowy będzie kilkukrotnie wyższy, w praktyce okazuje się jednak, że dom pasywny jest ok. 20-30% droższy od tradycyjnego, co jest niewielką różnicą, biorąc pod uwagę ile zaoszczędzamy na energii cieplnej na przestrzeni kilku lat.

Aby dom faktycznie wykazywał tak niskie zapotrzebowanie na energię, jego projekt powinien być przemyślany, a podczas budowy muszą zostać użyte wysokiej jakości materiały. To sprawia, że taki budynek jest trwały oraz pozbawiony wad konstrukcyjnych. Jakie ma to przełożenie w praktyce? Mniejsza ilość remontów i awarii, które przecież generują dodatkowe koszty.

Komfort mieszkania w domu pasywnym jest też o wiele wyższy, a to dzięki doskonałemu systemowi wentylacji – powietrze jest nieustannie „wymieniane”, a co za tym idzie, nie dochodzi do powstawania wilgoci oraz wszystkie nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia z kuchni są odprowadzane na zewnątrz.

Dodatkowo w domu pasywnym można utrzymać stałą temperaturę przez cały rok. I co będzie niezwykle ważne dla wielu osób – dzięki temu, że budynki są tak dobrze izolowane, cechują się też wysokim stopniem wyciszenia.

Dom pasywny – wady

Wciąż jedną z największych wad domu pasywnego jest jego cena. Choć różnica w budowie energooszczędnego, pasywnego budynku, a tradycyjnego nie jest wysoka, dla wielu osób nadal będzie to zbyt duża kwota. Wtedy zapomina się o oszczędnościach, jakie generuje dom pasywny i wybiera tańszy projekt domu, uwzględniający tradycyjne techniki budowy i relatywnie niskie ceny materiałów.

Dla jednych wadą, a dla innych zaletą, będzie też kształt budynku. Domy pasywne budowane są na kształt prostej bryły. Nie może być na nim wielu załamań, które prowadziłyby do gorszego ocieplenia ścian. Dla niektórych takie domy są zbyt proste, nieestetyczne, w znacznym stopniu odbiegające od wizji przytulnego domku dla całej rodziny. Jednak Ci, którzy preferują nowoczesność i minimalizm, z pewnością docenią prostotę domów pasywnych.

Jak widać, jest wiele argumentów przemawiających za budową domu pasywnego. Jego największą zaletą jest energooszczędność, a wadą koszt budowy. Warto jednak sporządzić wstępne obliczenia i sprawdzić, co w praktyce bardziej się opłaca.