Pasywny dom, co to znaczy? Co to jest i co musisz wiedzieć o pasywnym domu

Budowa domu dla wielu z nas to wyzwanie. Nie dość, że potrzebny jest grunt, finanse, to także projekt, a przede wszystkim – wybrana technologia, w jakiej zostanie wybudowany. To ona w dużej mierze będzie miała wpływ na koszt budowy, ale również późniejsze koszty jego użytkowania. Poniżej wyjaśniamy, czym jest dom pasywny i co należy o nim wiedzieć.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to nowoczesny budynek zbudowany tak, aby miał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię, potrzebną do jego ogrzania. Możliwie jest to dzięki szeregowi innowacyjnych rozwiązań. Istotą tego typu budynków jest też jak największe pozyskiwanie energii z zewnątrz i zminimalizowanie ilości utraconego ciepła.

Zakłada się, że w domach pasywnych roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh/m2. To 2-3-krotnie mniej niż w domach energooszczędnych, ale nawet 7-10-krotnie niż w budynkach stawianych metodą tradycyjną. Te 15 kWh/m2 odpowiada spalaniu 1,5 l oleju opałowego, 1,7 m3 gazu ziemnego lub 2,3 kg węgla. W Polsce, z uwagi na klimat, osiągnięcie takich wyników jest trudne, jednak warto próbować. Poniżej podpowiadamy, jak można to osiągnąć.

Na jakiej działce postawić dom pasywny?

Chcąc postawić dom pasywny, warto na samym początku rozejrzeć się za idealną działką. Nie powinna mieć zbyt strzelistych drzew, a także wysokiej zabudowy w sąsiedztwie, która mogłaby ograniczać dojście promieni słonecznych. Ponadto dobrze, by teren był równy, niegórzysty.

Projekt domu pasywnego

Wybierając projekt domu pasywnego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. Najlepiej, by podjazd, garaż i pomieszczenia gospodarcze znajdowały się od północy. Dobrze, by strefa dzienna i sypialnia, rozmieszczone były od południa lub południowego-zachodu.

Cechy domu pasywnego

Aby w pełni zrozumieć istotę domów pasywnych, warto poznać ich cechy charakterystyczne, a poniekąd również wymogi, jakie powinny spełniać. Poniżej omówione zostaną najważniejsze z nich.

Bryła domu pasywnego – warto wiedzieć, że na energooszczędność ogromny wpływ ma również bryła budynku. Im bardziej zwarta i prosta – tym lepiej. Właśnie dlatego dom pasywny powinien mieć kształt prostopadłościanu i prosty dach – najlepiej płaski, a jak stromy – to dwuspadowy.

Jeśli chodzi o ściany budynków, to nie powinny mieć tzw. „mostków termicznych”. To miejsca, w których następuje utrata ciepła. Najczęściej powodują to fundamenty, balkony i nadproża. Jeśli już się je robi – to dwuwarstwowo. Z balkonów lepiej zrezygnować. Jeśli chodzi zaś o ściany zewnętrzne, to muszą być też dobrze ocieplone.

Przeszklenia i okna w domu energooszczędnym – rozmieszczenie i wielkość przeszkleń znacznie wpływa na energooszczędność. Okna w domu pasywnym powinny znajdować się od strony południowej, co umożliwi pozyskanie energii cieplnej ze słońca. Ponadto muszą mieć bardzo dobre parametry izolacyjne. Sprawdzają się zwykle okna dwuszybowe, ale ich współczynnik U powinien mieć wartość 1,1 W/m2K. Wiadomo – da się kupić i o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, ale są znacznie bardziej kosztowne. Poza tym sam współczynnik U nie jest najważniejszy, ale także sposób osadzenia okien w ścianie.

Ogrzewanie – warto wiedzieć, że w każdym domu pasywnym konieczne jest dobranie indywidualnego sposobu ogrzewania. Uważa się, że najlepszym, bezobsługowym źródłem ciepła, który nie jest kosztowny w eksploatacji jest pompa ciepła. Do jej działania wykorzystuje ciepło ziemi lub powietrza. Niestety cena instalacji pompy ciepła jest wysoka.

Wentylacja – jeśli chcemy mówić o domu pasywnym, to powinniśmy postawić na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zwracając uwagę na to, by system spełnił warunki budownictwa pasywnego. Jak? Każdy fragment kanałów musi być pokryty izolacją. W przeciwnym wypadku będzie stanowił mostek termiczny, który przyczyni się do strat ciepła. Właśnie po tym może poznać domy pasywne, że nie mają komina.

Jak widać – dom, aby móc go nazwać pasywnym, musi spełnić szereg wymogów. Oczywiście z każdym z nich związane są koszty, jednak z czasem zwracające się w postaci niższych opłat za użytkowanie nieruchomości. Jeśli chce się mieć dom, który ma niski koszt zużycia energii – warto wybrać technologię pasywną.